هیات ورزش های همگانی استان فارس
یکشنبه 22 تیر 1399  19:18

بازی های فکری


09171192045


www.baziday.ir


پرورش خلاقیت و تقویت توانایی های فکری و ذهنی عواملی هستند که امروزه بشربیش از پیش به آن ها نیازمند است.مغز به عنوان مهمترین عضو بدن انسان نیازمند فعالیتی مستقل از سـایر عضوها می باشد و بــاید به نحوی صحیح به تحـریک و فعالیت واداشته شود.

بیش از دو قـرن از اختـراع بسیـاری از بـازی ها و ورزش های فکری می گذرد و این ورزش هـا در نقــاط مختلف دنیــا به طور

غیر رسمی بازی می شده اند.هم اکنون این بازی ها در سایر کشورها به عنوان ورزش های فکری رسمی شناخته شده و بعضی از آن ها دارای انجمن ها و فدراسیون های ملی و جهانی هستند که مسابقات بازی های فکری را به صورت رسمی در سطح ملی و بین المللی برگزار می کنند.

از جمله می توان به المپیک ورزش های فکری 2008 چین و 2012 فرانسه توسط انجمن بین المللی ورزش های فکری IMSA   و   Mind Sports Olympiad  توسط sport accord  اشاره نمود.

انجمن بازی های فکری جمهوری اسلامی ایران در سال 1391 با تصویب طرح پیشنهادی توسعه بازی های فکری در کشور و با دستور معاونت توسعه ورزش های همگانی وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان انجمن بازی های فکری زیر مجموعه فدراسیون ورزش های همگانی تاسیس شد.

برخی پتانسیل ها و مشخصه های این رشته ورزشی – تفریحی به شرح زیر می باشد:

* وضوح ضرورت پرورش اندیشه و قوای فکری برای تمام افراد جامعه.

* امکان اجرا و بهره گیری با حداقل هزینه ها و امکانات برای تمام اقشار جامعه در مقایسه با سایر رشته های ورزشی.

* عدم وجود محدودیت سنی،جنسیتی،مکانی و زمانی در بهره گیری از این رشته.

کمیته بازی های فکری استان فارس زیر مجموعه هیات ورزش های همگانی استان فارس مفتخر است که به عنوان اولین نهاد رسمی در راستای ترویج و گسترش کاربرد این رشته ی مفرح و سازنده از سال 1393 و با اهداف و برنامه های مشروحه ذیل اقدام به فعالیت های ترویجی گوناگون در این رابطه نموده است:

* فرهنگ سازی نوین در نحوه نگرش به بازی های فکری به عنوان یک ضرورت ورزشی از طریق معرفی ،آموزش و ترویج کاربرد انواع بازی ها و ورزش های فکری در عرصه های مختلف آموزشی،تربیتی و درمانی.

* کمک به پیش گیری از بروز ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی (مبارزه با تهاجم فرهنگی) و سالم سازی اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه.

* کار آفرینی و اشتغال زایی.

* افزایش دانش و مهارت تحلیل و تصمیم گیری،خلاقیت و تفکر در دانش آموزان ،دانشجویان،کارگران ،متخصصان و کارکنان سازمان ها به منظور ایجاد انگیزه و نوآوری در کار و تحصیل.

* ایجاد باشگاه ها و مدارس بازی های فکری.

*  ایجاد پایگاه های بازی در مراکز آموزشی ،فرهنگسراها،پارک ها.

* القای یک تفکر تازه به خانواده ها در رابطه با سرگرمی اعضای خانواده و گذراندن بخش زیادی از اوقات فراغت فرزندان در کنار والدین از طریق آشنایی و استفاده از بازی های سازنده فکری.

* جایگزینی فرهنگ استفاده از بازی های فکری به جای بازی های بی هدف و مخرب.

* ایجاد هیجان سالم و شور و نشاط در جامعه از طریق معرفی و آشناسازی افراد با این رشته ،برگزاری جشنواره ها و مسابقات بازی ها و ورزش های فکری.

* جلب و جذب همکاری و حمایت علاقه مندان و دست اندرکاران در این حوزه و حوزه های مرتبط.

* بهره گیری از فضاها ومکان های عمومی مانند پارک ها ،فرهنگ سراها و ... جهت ترویج و عمومی سازی این رشته.

* هماهنگی و همکاری با سازمان ها و ارگان ها به منظور ارایه ی خدمات کمیته به نیروهای انسانی تحت پوشش.

* برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی رشته های مختلف  بازی های فکری در سطوح مبتدی تا حرفه ای به صورت عمومی و یا با تقاضای مدارس و ارگان ها جهت دانش آموزان،کارکنان و افراد تحت پوشش.

* آموزش و تربیت مربی و ارایه ی مدرک رسمی با هماهنگی سایر ارگان ها و نهاد های مرتبط.

* برگزاری مسابقات در قالب لیگ های قهرمانی شهرستان و استان و میزبانی مسابقات کشوری و اعزام قهرمانان رشته های مختلف به مسابقات بین المللی مربوطه.

* طراحی و برگزاری مسابقات مناسبتی و دوره ای بین مدارس،ارگان ها و سازمان های مختلف متقاضی.

امام و رهبری
ارتباط مستقیم با رئیس هیأت
تبلیغات